SPRAWDŹ NASZĄ ZDAWALNOŚĆ ZA 2016 ROK!:)

Czy “zdawalność” egzaminów na prawo jazdy jest wyznacznikiem dobrego instruktora nauki jazdy? Czy zdawalność jest wyznacznikiem dobrej szkoły nauki jazdy?
Branża “prawa jazdy” jest dość złożona i dla wielu osób wyniki kursantów z danej szkoły jazdy będą miały większe znaczenie, inni zaś twierdzą, że zdawalności nie da się mierzyć w postaci liczb.
Fakt jest jeden… Na pewno wysoka zdawalność ma wiele wspólnego z dobrym instruktorem i dobrą szkołą jazdy. Poziom wyszkolenia instruktorów nauki jazdy pod kątem znajomości przepisów ruchu drogowego można ustabilizować na podobnym poziomie. Co w takim razie różni jednego instruktora od drugiego? Najprawdopodobniej umiejętności pedagogiczne i stosunek do kursanta.
Instruktorzy nauki jazdy którym łatwiej przychodzi znalezienie wspólnego języka z kursantem mogą (nie muszą) być efektywniejsi. Dodatkowo metodyka nauczania którą dobrze dopasuje do osoby szkolonej przybliży go do szybszego przyswojenia przez ucznia materiału.

Wracając nieco do zdawalności, żeby zbyt daleko nie odbiegać od tematu – sądzę, że instruktor któremu w łatwiejszy sposób udaje się dotrzeć z konkretną informacją do osoby szkolonej będzie potrzebował nieco mniej czasu do jego wyszkolenia.
Robiąc prawo jazdy ludzie często taką zdawalnością się sugerują. Pewnie nie jest to najlepszy sposób, żeby wybrać szkołę, ale niewątpliwie jest to dość konkretna informacja.
Instruktor nauki jazdy z dobrą zdawalnością zapewne ma dobre podejście do osób które szkoli, a jeśli podchodzą do egzaminów na prawo jazdy z dużą skutecznością, to i jego wiedza merytoryczna jest na odpowiednio wysokim poziomie. Reasumując, jeśli mamy instruktora, który w dłuższym okresie czasu ma zdawalność egzaminów na prawo jazdy na wysokim poziomie, to na pewno musi mieć odpowiednią wiedzę, musi również mieć odpowiednie podejście do osób szkolonych, bo przecież tę wiedzę musi “sprzedać”.
Oczywiście znajdą się głosy, które będą mówiły o tym, że najważniejsze jest to, żeby osoba która się uczy “jeździła bezpiecznie”, a nie to za którym razem zda. A czym w takim razie jest fakt, że zdała egzamin? Potwierdzeniem umiejętności! Niczym innym. Potwierdzeniem tego, że właśnie jeździ na tyle bezpiecznie, że może jeździć samodzielnie.
Dobry instruktor jest twarzą szkoły nauki jazdy, bo taką szkołę zdecydowanie tworzą jej instruktorzy. Gratulujemy szkołom i im instruktorom, za skuteczność w szkoleniu, czyli wysoką zdawalność 🙂

K.