Prawo jazdy

Jak zmniejszyć stres przy egzaminie na prawo jazdy?

Nauka jazdy samochodem wcale nie musi być stresująca. Także sam egzamin na prawo jazdy nie musi nieść ze sobą ogromnej dawki stresu, chociaż w takiej sytuacji jest on jak najbardziej zrozumiały. Gdy jesteś osobą, która łatwo się denerwuje, sprawdź z nami, jak można zmniejszyć poziom stresu podczas egzaminu.

Oczywiście, podstawą przy egzaminie na prawo jazdy jest szeroka wiedza teoretyczna, a także umiejętności praktyczne. Gdy będziesz dobrze przygotowany, wtedy poziom twojego stresu będzie niższy, ponieważ będziesz czuć się pewniej. Warto też zapoznać się z forma i przebiegiem egzaminów – tutaj najczęściej pomocą służy szkoła jazdy.

Jeżeli chcesz oszczędzić sobie nadmiernego stresu, pamiętaj przede wszystkim o tym, by wybrać dla siebie dobrą szkołę, z którą będzie można zrobić prawo jazdy – Warszawa to mnóstwo różnych propozycji, w tym także do dyspozycji są szkoły, które skoncentrowane są na bezstresowej nauce.

Gdy stresuje cię obecność innych, obcych osób w samochodzie, pamiętaj o tym, że możesz poprosić w swojej szkole o lekcje z kimś innym, aby przyzwyczaić się do takiej sytuacji. Jeżeli czujesz się pewniej ze swoim instruktorem, możesz także poprosić go o obecność podczas egzaminu.

Zapisując się na egzamin, pamiętaj o tym, aby wybrać komfortową dla ciebie porę. Gdy nie lubisz wstawać rano, umów się na godziny około południa czy po południu. Będziesz wtedy bardziej wypoczęty i mniej zdenerwowany. Myśl pozytywnie – nie twórz w myślach czarnych scenariuszy. Staraj się spokojnie oddychać, rozluźnij mięśnie.

Poza tym:

  • egzaminatora nie traktuj jak wroga, który chce sprawić, że nie otrzymasz prawa jazdy, patrz na niego raczej jak na pasażera, którego musisz bezpiecznie do celu
  • podczas jazdy, aby dodać sobie pewność, możesz też głośno komentować sytuację na drodze i swoje działania

Oczywiście, egzamin na prawo jazdy ma też prawo być stresujący, ale nie musi być dla ciebie dużym obciążeniem – pamiętaj o tym, że zawsze masz możliwość poprawki, jeżeli coś się nie powiedzie. Życzymy powodzenia!